DARS ISHLANMASI
Qashqadaryo viloyati Shahrisabz tumanidagi
31-umumiy o’rta ta’lim maktabining
boshlang’ich sinf o’ituvchisi
Xudayberdiyeva Fayyozaning
2V-sinflarda ona tili fanidan
tayyorlagan bir soatlik
Mavzu:Shaxs va narsa nomini bildirgan so’zlar
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: shaxs va narsani uning nomi bo’lgan so’zdan farqlash ko’nikmasini shakllantirish; soz’larga kim?,nima?so’roqlarini bera olish; narsa va saxs nomi bo’lgan so’z o’rtasidagi bog’lanishni aniqlash ko’nikmasini shakllantirish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarda oilaga bo’lgan mehr-muhabbat, ota-onaga hurmat va izzatda bo’lish ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi:og’zaki va yozma nutqni rivojlantirish; mustaqil fikrlashga o’rgatish.
- Nutqiy kompetentsiya(tinglab tushunish, so’zlash, o’qish, yozish)
- Lingvistik kompetentsiya (fonitika, grafika, orfoepiya, orfografiyaleksika, grammatika va uslubiyatga oid)
Dars turi:Yangi bilim, ko’nikmalarni shakillatiruvchi dars
Dars metodi:Suhbat, tushuntirish, ko’rgazmalilik, analiz-sintez, ta’limiy o’yin.
Dars jihozi:Darslik, rag’batlantirish uchun kartochkalar, mavzuga mos rasmlar, multimediali ilovalar.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism
II.O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Do’stim menga pand bermadimi? Ta’limiy o’yin.
Savol-javob dadiqasi.
-So’z nima?(So’zlar shaxs va narsaning nomini, harakatini, belgisini, sanog’ini bildiradi,)
-So’zlar nimalardan tuziladi?(So’zlar bo’g’inlardan tuziladi.)
So’zlar guruhini top. Ta’limiy o’yin.
Qo’yish uchun so’zlar:Kabutar, beshta, muloyim, yugurdi.
Shaxs va narsaning nomini bildirgan so’zlar | Shaxs va narsaning harakatini bildirgan so’zlar | Shaxs va narsaning belgisini bildirgan so’zlar | Shaxs va narsaning tartib vasanog’ini bildirgan so’zlar |
kabutar | yugurdi | muloyim | beshta |
Husnixat daqiqasi;Kichik ,,e” harfi unsurlarga ajratilmay, halqali kichik yarim oval bir butun shaklda yoziladi
III.Yangi mavzuni bayoni.
145-mashq. Rasmga qarang. Unda kimlar va nimalarni ko’ryapsiz?
Kim ? va nima ? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlarni ayting.
Namuna:
Kim ? ona, opa, uka, singil… .
Nima ? xona, kitob, gul … .
Rasm bo’yicha gaplar tuzing va yozing.
Mashq asosida qoida kelib chiqadi.
Shaxs (kishi)lar nomini bildirgan so’zlar kim ? so’rog’iga javob bo’ladi. Kim? – shifokor, dehqon, otboqar.
Narsalar nomini bildirgan so’zlar n i m a ? so’rog’iga javob bo’ladidi. N i m a ? – uy, chumchuq, chumoli, ot. |
146-mashq. O’qing. Kim ? va nima ? so’roqlariga javob bo’lgan so’zlarni ayting.
Bog’ yashnaydi Uy yashnaydi
Bog’bon bilan. Bola bilan.
Dala yashnar Tog’ yashnaydi
Dehqon bilan. Lola bilan.
Umarali Qurbonov
Yozing. Kim ? va nima ? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlar tagiga bitta chiziq chizing.
147-mashq. Sinfdagi narsalarning nomini ayting va yozing.
Sinf jihozlari: (nima?) parta, … .
O’quv qurollari: (nima?) kitob, … .
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
148-mashq. O’qing. Topishmoqlarning javobini toping.
Insonlarni boqar u,
Tovuqlarga yoqar u.
Ish quroli ustaning,
Boyligidir o’lkaning.
V.Darsga yakun yasash va baholash
O’quvchilarning darsdagi faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra ballari e’lon qilinadi va rag’batlantiriladi.
VI.Uyga vazifa berish
Mashq sharti asosida tushuntirilib uyga bajarish topshiriladi.
149-mashq. Javoblarni yonida so’rog’i bilan yozing.
O’qing. Yoddan yozishga tayyorlaning.
Ra’no kichikina hali,
Ishiga hamma hayron.
Qo’lda jajji supurgi,
Chinnidek hovli, ayvon.
Ilyos Muslim
Yoddan yozishing. Tekshiring. Ajratib ko’rsatilgan so’zlarga so’roq bering.
Qanday so’zlar kimlar ? so’rog’iga javob bo’ladi?